Кір – інфекційне вірусне захворювання, яке характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами збоку дихальних шляхів, кон’юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини і папульозно – плямистим висипом на шкірі.

Інкубаційний період при кору становить від 7 до 21 дня.

                         Як можна заразитись кором

Вірус дуже швидко поширюється – він передається при розмові, кашлі, чханні чи будь-якому тісному контакті з хворим. Як тільки у людини з’являються перші ознаки вірусу – вона вже поширює інфекцію. Інкубаційний період триває від 7 до 21 днів

Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.

Профілактика

Найбільш дієвим захистом від кору є вакцинація. Згідно календаря профілактичних щеплень вакцинація проводиться: 12 місяців та 6 років.

Як запобігти захворюванню на кір

 Якщо дитина все ж була в стосунках з хворим, батьки повинні обов'язково звернутися до лікаря для того, щоб дитині зробити щеплення проти кору або ввести гамма-глобулін, який містить в собі так звані антитіла, що мають здатність захищати організм дитини від цілого ряду заразних дитячих захворювань і в тому числі від кору. щеплення проти кору чи введення гамма –глобуліну може уберегти дитину від захворювання або значно полегшити перебіг кору, якщо все-таки вона захворіє. Введення гамма -глобуліну діє протягом одного місяця. Якщо .після цього строку дитина знову була в стосунках з хворим на кір, його введення слід повторити. Кір у дітей, яким зроблено щеплення, здебільшого не дає ускладнень, які становлять найбільшу небезпеку для здоров'я. 

Дії у разі виявлення перших симптомів кору

  • Терміново  звернутися  за  медичною  допомогою,  викликавши лікаря,  та обов'язково дочекатися його прибуття.

  • Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.

  • До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чистою, добре провітрюватися.

  • Обов'язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.

  • Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.

  • Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.

  • Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).

  • У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

  • Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов'язку, які варто змінювати через дві і чотири години відповідно.

  • Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та проведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.

Батьки! Своєчасно повідомляйте навчальний заклад про контакт чи захворювання вашої дитини з хворим на кір. Вчасно зроблене щеплення чи  введений гамма-глобулін може захистити дитину від тяжкої форми кору, від ускладнень.